Bemutatkozás
Iránymutatás a képzések, képzők kiválasztásához, illetve a Mérlegképes Könyvelő Képzettség, bizonyítvány megszerzéséhez, valamint a szakmában való elhelyezkedéshez
Szeretettel köszönt Téged is köreiben a Sólya Oktatási Központ!
Az egész egy ötlettel kezdődött, 2023. augusztus 3-án.
2023. augusztus elején végeztem el a Mérlegképes Könyvelő képzést. Minden modulzáró vizsgám elsőre sikerült, viszont mivel más területen dolgoztam addig, hatalmas erőfeszítésembe került, hogy ne kelljen pótvizsgát tennem egyik tárgyból sem. Volt olyan nap, amikor 12-14 órát tanultam. Intenzív képzésre jelentkeztem, ez azt jelentette, hogy az akkor keretek között heti kétszer volt képzés, kedden és csütörtökön reggel kilenctől délután kettőig. Mivel egy héten kétszer volt óra, így azokra kellett készülni is, így gyakorlatilag, ha az ember nem akart lemaradni, minden mást el kellett engedni és rengeteget kellett tanulni. Abban a képző intézményben, ahol én tanultam, élő órák voltak és ezek kerültek rögzítésre, így abban a szerencsés helyzetben voltam, hogy nem kellett napokat várni, ha kérdésem volt, hanem helyben, azonnal, ott az órán feltehettem. Igyekeztem aktív részese lenni ezen óráknak és megdöbbenve tapasztaltam, hogy sokan abszolút nem kommunikálnak, pontosabban még kérdés esetén sem válaszoltak. A csoport cca. 5%-a volt aktív. Talán szégyenlősek voltak a csoporttársaim, vagy féltek, hogy nehogy rossz választ adjanak, nem tudom, ez már nem derül ki…. Viszont több tanártól is elhangzott az a bizonyos mondat, hogy aki próbálkozik, vagy legalább kommunikál, minden bizonnyal sikeresebb lesz a vizsgákat illetőleg is, mint azok a résztvevők, akik csendben ülnek. Ettől kicsit erőre kaptam és még inkább próbálkoztam.
Felmerült bennem a kérdés, amit fel is tettem az egyik tanárnak, hogy érdemes-e gyakorlati helyet keresni a képzés ideje alatt, mert én még nem nagyon „láttam könyvelőirodát belülről” és származhatna-e előny belőle, ha belevetném magam a gyakorlati részébe is. Azt a választ kaptam, hogy még véletlen sem. Ezt akkor nem értettem, elég érdekesen hangzott, mert laikusként úgy gondolnám, hogy minél több oldalról támogassam meg az iskolás felkészülést, mára viszont már értem.
Sajnálattal tapasztaltam és tapasztalom, hogy képző intézmények nem adnak teljes körű felvilágosítást, vagy nem mennek bele mélyebben – érthető okok miatt – , hogy mire kell számítania annak, aki erre a képzésre beiratkozik. Ezáltal szeretném megosztani veletek az én tapasztalatomat, ami persze nincs kőbe vésve és mindenkinél más-más lehet a folyamat, de viszonylag sok emberrel beszélek és rengetegen megerősítettek ebben a gondolatmenetben.
Amikor jelentkezel a képzésre, először is nézd meg, hogy a modulzáró vizsgák online vannak és otthonról végezhetők, avagy be kell menni személyesen. Nézd meg azt is, hogy elő órák vannak hirdetve, amelyeket rögzítenek, vagy csak előre rögzített videókat kapsz, kérdés esetén 2 napos válaszadási határidővel, adott esetben…. Kinek- melyiket ajánlom?
Aki anyuka, kisgyerekkel, nagy gyerekkel, munka, család, kutya, macska, háztartás mellett tanul, talán kedvezőbb, ha olyan képzőt választ, ahol a modulzárók mondjuk egy online felületen végezhetőke el, nekem a Teams alkalmazás volt erre kijelölve. A vizsga kezdeti időpontjára odaülsz, megnyílik a felület, van rá mondjuk két órád, aztán bezárul. Előnyök: otthonról, irodából, bárhonnan meg tudod írni a vizsgát, a többit már biztosan sejted. Hátrányok: Nem biztos, hogy olyan intenzitással fogsz készülni egy-egy vizsgára, mint akkor, ha személyesen be kell rá menned, vizsgabiztosok vannak, szigorúbb keretek között zajlik az egész.
De akkor mégis, kinek ajánlom azt a fajta képzést, amin személyesen zajlanak a modulzárók? Azoknak, akiknek azt a fajta képzést hirdető képzőnek megtetszett a stílusa, az oktatói, vagy bármi, illetve sokkal nagyobb, magasabb elvárásai vannak magával szemben, nem akar még egy kis esélyt sem adni annak a lehetőségnek, hogy kevesebbet tanuljon egy-egy modulból, mondván: „otthonról írom a vizsgát”.
Sokat dobhat a latba az ár képzés is. Minden képzőnél van már részletfizetés is, ezeket is érdemes átnézni. Fontos információ lehet, hogy adott esetben a pótvizsgák díját tartalmazza-e a képzés, vagy külön fizetendő, illetve, hogy meddig van lehetőséged az összes vizsgát teljesíteni.
Amikor meg van az iskola és sikerültek a modulzáróid is, akkor be kell jelentkezned egy független vizsgaközpontba, ahol 3 szakmai vizsgát kell tenned. az első egy számviteli írásbeli, erre két hétre szokott lenni az Pénzügyi Kimutatások Elemzése Ellenőrzése, ezt röviden PKÖEE-nek hívjuk. azt kell tudni, hogy ezeken a vizsgákon a csoportok kb. 5%-a szokott elsőre, másodikra…sokadikra átmenni, mely információ nem hivatalos, a visszajelzésekre épül. Ha a számvitel írásbelid nem sikerül, mehetsz a PKÖEE írásbelire, de szóbelire nem. A vizsgadíjat, ami úgy hetvenezer forint körül mozog, ebben az esetben újra be kell fizetni, nekifutni a sikertelen írásbelinek és amikor mind a kettő sikeres, akkor mehetsz szóbelire. A vizsgaközpontot mindenki maga választhatja ki. Semmilyen segédeszközt nem lehet bevinne. Csak egy számológépet és tollat. A személyes holmikat sem tarthatod magad mellett a vizsgán.
Amikor sikeresen letetted ezt a képesítő vizsgát, kiállítják a nevedre a bizonyítványt. Gratulálok, Mérlegképes Könyvelő lettél.
Nos, ha követed a tanáraink utasítását, eddig még nem dolgoztál könyvelő irodában. Sokan voltak a régi rendszerben a képzésen olyan hallgatók, akik már előképzettséggel rendelkeztek, ők már természetesen szereztek némi szakmai tapasztalatot is, de rengeteg hallgató érettségivel vett részt a tanfolyamon, nekik még nem volt tapasztalatuk az irodai munka területén.
Többen próbáltunk mégis szerencsét a csoportból és kerestünk gyakorlati helyet. Itt is le fogom írni neked, hogy hogy érdemes nekiállni, mert nagyon nem mindegy, hogy közelítesz. Ha úgy adsz be önéletrajzot, hogy gyakorlati helyet keresel iskola mellett, fizetned kell érte. Megegyezés alapján fognak tanítgatni. Azt értem ezalatt, hogy lehet, hogy csak bizonyos munkafázisokba engednek majd belelátni, első körbe szinte biztos, hogy lefűzni fogsz, ismerkedni a számlákkal, iratokkal, az iroda működésével, maximum kontírozás, rögzítés. Több program van, az iskolában általában az RLB a preferált, de rengeteg helyen mást használnak, a program helyes használatát is meg kell tanulni.
Amennyiben viszont kicsit élelmesebb vagy, akkor adatrögzítő, könyvelő asszisztensi állást keresel, így nagyjából pont ezeket a feladatokat fogod megkapni, de nem te fizetsz, hanem neked fognak fizetni, mert alkalmazott leszel.
Sajnos majdnem mindenki azt tapasztalta anno nálunk, aki a suli alatt elment „dolgozni” könyvelő irodába, hogy ha gyakorlati helyet keresett, hónapok után sem akarták átvenni alkalmazotti státuszba, ha maradni akart, ugyanazt a munkát végezte, mint egy adatrögzítő, vagy asszisztens és fizetnie kellett érte, vagy el is küldték. Én személy szerint elkerültem egy könyvelő irodába, ahol első körben örültek nekem, hogy a nulláról kezdem és hatalmas lendülettel, érdeklődéssel, alázattal vagyok a megszerzendő szakma iránt, majd amikor olyan feladatot szerettek volna adni, amit még sokszor ők maguk is nagyon nehezen láttak át, nem hogy én, aki heti 2 napot van náluk iskola mellett, valahogy eléggé érdekessé vált a légkör. Aztán amikor rákérdeztem, hogy miért nem haladnak úgy a dolgok, mint annak megfelelően, amire ígéretet kaptam, akkor nagy nehezen megkaptam a választ, hogy inkább mégsem szeretnének betanítani. annak ellenére, hogy ügyfelet is vittem oda.
Tehát: Ha meg van a bizonyítványod, onnantól kezdve el kell telnie 3 évnek, dátum szerint, de igazolni nem kell, hogy valóban ebben dolgoztál….mire egyedül is dolgozhatsz, mint Mérlegképes Könyvelő. Most is dolgozhatsz, de csak bizonyos árbevételű cégeket vállalhatsz el, vagy egy bevételi értékhatár. Viszont az a helyzet, hogy ha sikerül elhelyezkedned egy könyvelő mellett, aki betanít, szükséges is az a 3 év, mert rengeteg olyan dolog van, amit az iskolában nem tanítanak meg, a való életben pedig szükség lesz rá. Csak abba gondolj bele, hogy az Ügyfélkapunak vagy a Navnak nincs online gyakorló tere, ezáltal nem tudják az iskolába megtanítani neked, hogy mit – hol – hogyan kell intézni.
Ennyit a képzés, a képesítő és a munka részéről. Most kanyarodjunk vissza a mi tevékenységünkhöz.
Amikor létrehoztam 2023. augusztus elején a Facebook csoportot, a nulláról kezdtem el az építkezést. Megfogalmazódott bennem a gondolat, hogy valahogy segíteni szeretném a képzésben résztvevő hallgatókat. A saját képzésem alatt, rengeteg tananyagot raktam össze, amit a csoporttársaimnak oda is adtam, hogy használják ők is a felkészüléseikhez. Mindenkitől pozitív visszajelzés jött, imádták ezeket az összefoglalókat. Elérkeztünk az Adózási Ismeretek modulzáró vizsgához. Sajnos nem volt valami jó a képzési anyagunk, ekkor én ki is léptem az online órák alól és a saját magam által összeállított anyagokból kezdtem készülni. Nagyon nehéz volt így, mert nem sokat értettem az egészből. Azt tudtam, hogy vagy 30 törvényt soroltak fel, amiből nekem két hónap alatt le kell vizsgáznom és számomra nem volt érthető az egész hozzá kapcsolódó tananyag. Nem is éreztem vizsgaorientáltnak, illetve a szakzsargon is érthetetlen volt. Erre próbáltam megoldást találni. A vizsgám elsőre sikerült, mint feljebb írtam is, de továbbra is azt vallottam, hogy ez így nem jó…Nem fair, nem lehet így hagyni a dolgot. A csoportból talán öten mentünk át ezen a vizsgán elsőre. Aztán amikor végeztem a képzéssel, a csoportot az Adózási Ismeretek Modulzáró vizsgára való felkészülés segítése érdekében hoztam létre. Elkezdtem összeállítani egy olyan tananyagot, ami az iskolában megszerzett, vagy meg nem szerzett tudásra kellett, hogy alapozzon. Konyhanyelven magyaráz, lebutítva csak annyi információt tartalmaz, amire a vizsgához szükség van. Elkészült. A csoport töltődött, jöttek az újabb és újabb jelentkezők, elkezdtem magán órákat tartani. Úgy alakult, hogy sikeres lett az anyag, szuperül tudtunk együttműködni a hallgatókkal, így fejlesztettem. Magamat is, az anyagokat is, a tanítás módszertanát is. Amikor ezt az anyagot írom, közel háromezer fő van a csoportban, több száz sikeres vizsgázóval büszkélkedhetek és azt hiszem, hogy a viszzajelzéseitek alapján elmondhatom, sikerült egy olyan közösséget építeni, ami támogató, nekem ez a legfontosabb. A csoport mentes a rosszindulatú csoporttagoktól, a degradáló megjegyzésektől és több barátság is szövődött. Aki az általam összeállított felkészítőből tanult, elmondása alapján azonnal megértette az ottelhangzottakat és nagymértékben hozzájárultam az anyagaimmal, óráimmal a sikeres vizsgájához.
Folyamatosan fejlesztem a vizsgafelkészítőket, a feladatlapokat, a videós kurzusokat. Figyelembe veszem az egyedi igényeiteket, a vizsgakövetelményeket, a vizsgán szereplő feladatok nehézségi szintjeit, a vizsgák felépítését.
Nagy örömömre Kenyeres Márta tanárnő, akinek a bemutatkozóját szintén olvashatjátok oldalunkon, csatlakozott a csoporthoz és erősíti a csapatot szakmai tudásával. Márti érkeztével már Számvitelből és PKÖEE-ből is a segítségetekre lehetünk a különböző videós kurzusokkal és a vizsgafelkészítő valamint a gyakorló feladatlapokkal.
Ennek a weboldalnak az elkészítése is egy újabb mérföldkő az életemben. Ahogy a csoport létszáma és a kereslet is egyre inkább nőtt az általam képviselt szolgáltatások iránt, késztetést éreztem arra, hogy a színvonalat is emeljem a munkám vonatkoztatásában. Ezzel a honlappal sokkal jobban átláthatóbbá válik részetekre is az összes lehetőség, amellyel támogatni tudjuk a felkészüléseiteket. Nem csak az iskolás modulzárók elvégzéséig szeretnénk mellettetek lenni, hanem a végzős hallgatókra is gondolva egy mentor programot hoztunk létre. Aki elvégezte a képzést, vagy tesz egy sikeres képesítőt, vagy nem. Viszont nagyon fontos, hogy ha nem teszel képesítőt, akkor is rengeteg lehetőség nyílik meg előtted a pénzügyi világban, hiszen elvégeztél egy Mérlegképes Könyvelő képzést. A kapott Tanúsítvánnyal és adott esetben az általunk kínált képzésekkel, mentor programmal nagyobb eséllyel fogsz tudni elhelyezkedni pénzügyi területen. Segíteni fogunk ötletekkel, a szakmába vágó konferenciákkal, képzésekkel és még sok olyan dologgal is, ami mind szükésges ahhoz, hogy a megszerzett tudásod napra kész maradjon és kiegészíthesd azt akár új dolgokkal is.
Bízunk benne, hogy még sokáig üdvözölhetünk a csapatunkban, érezd jól magad köztünk.